Studija Brain and Body, sprovedena od strane Univerziteta Zapadni Ontario i Muzeja nauke i industrije u okviru Mančesterskog festivala nauke, otkriva da igranje video igara može značajno poboljšati kognitivne funkcije.

Više od 2.000 učesnika iz celog sveta učestvovalo je u ovoj studiji, popunjavajući upitnike o životnim navikama, nakon čega su rešavali online testove kognicije koji mere pamćenje, pažnju, rezonovanje i verbalne sposobnosti.

shutterstock-1174048102.jpg
Shutterstock 

Rezultati pokazuju da igranje video igara ima pozitivan uticaj na kognitivne sposobnosti, ali ne i na mentalno zdravlje. S druge strane, fizička aktivnost, naročito ona koja premašuje 150 minuta nedeljno, u skladu sa smernicama Svetske zdravstvene organizacije, poboljšava mentalno zdravlje, ali nema efekat na kognitivne performanse.

Adrijan Oven, profesor kognitivne neuronauke na Univerzitetu Zapadni Ontario, izjavio je: “Igranje video igara bilo je povezano sa poboljšanim kognitivnim sposobnostima, dok je fizička aktivnost bila povezana sa poboljšanim mentalnim zdravljem.”

shutterstock_gejming.jpg
Shutterstock 

Podaci o video igrama i fizičkoj aktivnosti

Učesnici koji igraju video igre više od pet sati nedeljno postizali su kognitivne rezultate slične osobama koje su, u proseku, 13,7 godina mlađe. Oni koji igraju manje od pet sati nedeljno postizali su rezultate slične osobama 5,2 godine mlađim.

Što se tiče mentalnog zdravlja, osobe koje su ispunile ili premašile preporuke od 150 minuta fizičke aktivnosti nedeljno bile su 12% manje sklone simptomima depresije i 9% manje sklone simptomima anksioznosti.

shutterstock-1557768554.jpg
Shutterstock 

Studija je deo šireg istraživanja o vezi između mozga i tela, koje ima za cilj da unapredi razumevanje kako životne navike utiču na dugoročno zdravlje mozga.

Oven će predstaviti rezultate studije 19. oktobra na Muzeju nauke i industrije tokom Mančesterskog festivala nauke, dok će posetioci festivala imati priliku da učestvuju u pilot studiji koja ispituje kratkoročne promene u kogniciji kao rezultat fizičke aktivnosti i igranja video igara.

Izvor: Telegraf/Kurir/Darko Mulic