Na samitu učestvuje 36 zemalja, od kojih 22 na najvišem nivou, i rukovodstvo šest međunarodnih organizacija
Predsedavanje BRIKS-om obavlja država-članica tokom kalendarske godine po principu rotacije – od 1. januara 2022. predsedava Rusija
Blic
U Kazanju danas počinje samit lidera BRIKS-a, koji će pod motom Jačanje multilateralizma za pravedan globalni razvoj i bezbednost trajati do 24. oktobra.
Ovo će biti prvi samit nakon proširenja BRIKS-a pa će, osim zemalja osnivača Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke republike, učestvovati i Egipat, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Etiopija, koji su od 1. januara ove godine postali članice.
Blic preporučuje
U Moskvi je saopšteno da će na samitu BRIKS-a biti predstavljeno 36 zemalja, od kojih 22 na najvišem nivou, kao i rukovodstvo šest međunarodnih organizacija.
Između ostalih, najavljen je dolazak lidera Kine Si Đinpinga, Irana Masuda Pezeškijana, Turske Redžepa Tajipa Erdogana i Indije Narendre Modija, kao i generalnog sekretara UN Antonija Gutereša. Srbiju će na samitu BRIKS-a predstavljati potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin i ministri Bratislav Gašić, Adrijana Mesarović i Nenad Popović.
Na samitu BRIKS-u biće i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Iz Kremlja je u ponedeljak saopšteno da će učesnici razgovarati o aktuelnim pitanjima globalne i regionalne agende, situaciji na Bliskom istoku, a posebna pažnja bice posvećena mogucem proširenju.
O čemu će lideri BRIKS-a razgovarati?
Pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov najavio je da će lideri BRIKS-a na samitu u Kazanju razgovarati o mehanizmu za dodeljivanje statusa partnerske države BRIKS-a, što će biti faza u pripremi onih koji žele da postanu punopravni članovi asocijacije.
Najavljeno je da će lideri BRIKS-a razgovarati o tri glavne oblasti saradnje koje je postavila Rusija kao zemlja koja predsedava asocijacijom ove godine – saradnja u oblastima politike i bezbednosti, ekonomije i finansija i kulturno-humanitarnih kontakata.
Predviđeno je da rezultati rasprave budu sumirani u deklaraciji samita.
Foto: Alexander Zemlianichenko / Tanjug/AP
Poslednjeg dana samita planiran je sastanak u formatu “autrič”/BRICS plus na kojem će učestvovati predstavnici gotovo 40 zemalja, među kojima su i lideri zemalja Zajednice nezavisnih država, delegacije mnogih zemalja Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike, kao i šefovi izvršnih tela niza međunarodnih organizacija.
Bilateralni sastanci Putina
Iz Kremlja je takođe najavljeno da će predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin održati bilateralne sastanke sa gotovo svim liderima koji učestvuju na samitu.
BRIKS je međudržavna asocijacija koja je nastala 2006, a zemlje osnivači su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika. Termin BRIK predložio je 2001. ekonomista iz investicione banke Goldman Saks, Džim O’Nil, za označavanje Brazila, Rusije, Indije i Kine – četiri svetske ekonomije sa najdinamičnijim rastom BDP-a. Ove četiri zemlje su 2006. odlučile da se udruže kao grupa BRIK, a 2010. pridružila im se Južna Afrika i tako je nastao BRIKS.
Foto: Ilya Pitalev/Photo host brics-russia2024.ru / Tanjug/AP
Prvi samit BRIKS-a održan je 2009. u Jekaterinburgu, kada je usvojena zajednička izjava kojom su definisani ciljevi asocijacije – razvoj pragmatičnog i transparentnog dijaloga i saradnje između zemalja.
Predsedavanje BRIKS-om obavlja država-članica tokom kalendarske godine po principu rotacije, a od 1. januara ove godine BRIKS-om predsedava Rusija.
(Tanjug)
Blic