Tri ponašanja roditelja koja uništavaju samopouzdanje dece, prema psihologu

Mnogi roditelji žele da doprinesu razvoju samopoštovanja i samopouzdanja kod svoje dece. Ali dok određena ponašanja mogu doprineti tom cilju, druga mogu doneti više štete nego koristi. Psiholog Džefri Bernštajn upozorio je na tri takva ponašanja roditelja koja uništavaju samopoštovanje dece.

1. Prečesto ispravljanje svake greške

„Deca rade bolje sa pozitivnim povratnim informacijama, ali previše kritike ih može naterati da posumnjaju u svoje sposobnosti. Zato se usredsredite na hvaljenje truda i napretka, a ne samo na rezultate. Pokušajte da pitate: „Šta vam se najviše dopada na ovom crtežu?“ ili ‘Kako se ovaj crtež razlikuje od prethodnog?’ da im pomognem da samoprocene svoj napredak“, objasnio je Bernštajn za Psychology Today.

2. Poređenje sa braćom, sestrama ili vršnjacima

Upoređivanje dece može narušiti njihovo samopoštovanje i samopouzdanje i stvoriti osećaj inferiornosti.

„Svako dete ima svoje jedinstvene talente i slabosti, a stalno poređenje može da učini da se oseća inferiornim. Umesto da upoređujete, prepoznajte prednosti svoje dece. Na primer, umesto da upoređujete, recite: ‘Stvarno mi se sviđa tvoja kreativnost. Tvoja sposobnost da razmišljaš izvan sebe kutija je jedna od tvojih najboljih kvaliteta“, napominje psiholog.

3. Ignorisanje njihovih osećanja

Kada deca osećaju da se njihova osećanja ignorišu, mogu prestati da dele svoje misli i osećanja. To može oštetiti njihovo samopouzdanje i sposobnost da se nose sa emocijama.

„Potvrdite dečja osećanja pre nego što ponudite rešenja. Jednostavno recite: ‘Vidim da vas ovo uznemirava.’ Kada se deca osećaju shvaćena, možete im pomoći da reše problem. Pitajte ih: „Šta mislite da možemo da uradimo da to popravimo?“ da im pokaže da su njihova osećanja bitna“, savetuje Bernštajn.

Čak i najbrižniji roditelji mogu nenamerno da potkopaju dečje samopouzdanje kroz suptilna ponašanja. Zbog toga, pošto deca razvijaju osećaj sopstvene vrednosti uglavnom kroz interakciju sa roditeljima, važno je izbegavati prečesto korigovanje, upoređivanje i zanemarivanje svojih osećanja“, zaključio je psiholog.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com


Krstarica

Check Also

Beba je trebala da ide na DNK analizu?! Šokantni detalji u slučaju majke koja je ubila svoju dvomesečnu bebu, evo kako su meštani reagovali na ovo ubistvo

Meštani ivanjičkog naselja Lucka Reka u kom je jutros došlo do nezapamćene tragedije kada je …