ZARAZNA BOLEST BUKNULA U VRTIĆU U NOVOM SADU Deca su na udaru, ako primetite OVE simptome ODMAH ih odvedite lekaru


Vesti

Društvo

Zarazna bolest buknula u vrtiću u Novom Sadu: Ako primetite ove simptome kod deteta, vodite ga lekaru

U novosadskom vrtiću zabeležen je slučaj zauški kod jednog deteta. Institut za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) u odgovorima na pitanja roditeljskog portala Bebac povodom ovog slučaja naveo je da su preduzete mere kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije, kao i da vakcinisana deca bez simptoma infekcije redovno mogu dolaziti u vrtić.

najnovija vestFoto: Ringier / Ringier

najnovija vest

Informacije o infekciji zaušaka roditelji novosadskog vrtića dobili su u utorak uz upozorenje da prate zdravstveno stanje svoje dece i da se u slučaju simptoma obrate pedijatru.

Ipak, roditeljima nije naznačeno da nevakcinisanu decu ne dovode u vrtić što predstavlja epidemiološki rizik za kolektiv. Tek tri dana nakon informacije o pojavi zaušaka roditeljima je preporučeno da decu stariju od godinu dana odvedu na obaveznu vakcinaciju.

MMR vakcina štiti od zaušaka

Ko je ugrožen i kako bi roditelji trebalo da se ponašaju u ovoj situaciji, odgovorili su iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Na pitanje ko je ugrožen iz Instituta su naveli da su ugrožena deca koja nisu vakcinisana MMR vakcinom ili nisu preležala zauške.

– MMR vakcina štiti od zaušaka, malih boginja i rubeole – naveli su iz vojvođanskog Instituta.

IZJZV je vrtiću naložio sprovođenje mera predostrožnosti kao što su vakcinacija, pojačana higijena, kao i praćenje i prijavu novih slučajeva.

Među preporukama opet se nije našla zabrana dolaska u vrtić dece koja nisu vakcinisan. Prema Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti neophodno je da deca koja borave u predškolskim ustanovama budu vakcinisana MMR vakcinom koja se prema kalendaru vakcinacije daje deci nakon prvog rođendan.

– Vrtići bi morali se pridržavaju zakona. I kad bi još i sanitarna inspekcija i jedan deo pedijatara radili svoj posao ovakve stvari se ne bi događale. Čim dete uđu u drugu godinu života mora se vakcinisati MMR-om. To je preporuka epidemiologa, zakona i velikog broja pedijatara. Deca koja nisu vakcinisana, a ušla su u drugu godinu života, što pre treba da budu vakcinisana – rekla je epidemiološkinja Verica Ilić za portal Bebac i naglasila je da nevakcinisanu deca treba skloniti iz kolektiva dok ne prođe epidemija.

Na pitanje da li nevakcinisane mališane treba dovoditi u vrtić iz Instituta nisu nam konkretno odgovorili.

– Imunizacija predstavlja najznačajniju meru prevencije zaraznih bolesti, te je potrebno pravovremeno vakcinisati svu decu u skladu sa važećim Pravilnikom o imunizaciji i to prvom dozom MMR vakcine. Vakcinacija MMR vakcinom u našoj zemlji je obavezna Zakonom – napisali su iz Instituta.

Zarad zdravlja svog deteta roditelji treba da vakcinišu decu što pre. Čim dete uđu u drugu godinu života – poručuje ona roditeljima nevakcinisane dece.

Institut dao preporuke za roditelje

Češće obraćati pažnju na simptome poput povišene temperature, malaksalosti, glavobolje, gubitka apetita, bola i otoka u predelu jedne ili obe zaušne pljuvačne žlezde.

U slučaju navedenih simptoma dete ne treba dovoditi u vrtić, a roditelji bi morali da se jave pedijatru radi pregleda i daljih instrukcija. Simptomi na početku zaušaka su nespecifični, obično se javlja povišena telesna temperatura, malaksalost, glavobolja i gubitak apetita.

Karakteristična klinička slika zaušaka se javlja tek kasnije, a ispoljava se pojavom bola i otoka u predelu jedne ili obe zaušne pljuvačne žlezde, odnosno iza, ispred i ispod uva, otežano je otvaranje usta i žvakanje hrane. Otok se obično povlači posle nedelju dan

Ovaj odgovor ostavlja prostora da nevakcinisana deca, koja su ugrožena grupa od zaraze, ipak dolaze u kolektiv što, njih, ali i vrtić, može dovesti u zdravstveni rizik. Kako se među preporukama Instituta našla samo ona o “vakcinaciji zdrave dece”, ostaje pitanje kako će se kontrolisati eventualni propusti ili izbegavanje vakcinacije.

U konkretnom slučaju pojave zaušaka u vrtiću vaspitači bi trebalo da se drže uobičajenog rada vaspitača, navodi Institut, kao što je trijaža prilikom prijema dece u kolektiv kako bi se smanjila mogućnost unošenja i daljeg širenja infekcije.

– Svaki vrtić bi trebalo da ima nadležnog pedijatara. Kada se ovako nešto desi u celu priču bi trebalo da se uključi pedijatar, Dom zdravlja na čijoj je to teritoriji vrtić, trebalo bi da se uključi Zavod za javno zdravlje sa preporukama koje vrtić mora da poštuje – navela je epidemiološkinja Ilić.

(Portal Bebac)


Blic

Check Also

"Muž me je pomešao sa majkom, pa je umesto mene dobila tapšanje po…": Majka i ćerka toliko liče da svi misle da su bliznakinje

Slušaj vest Sličnosti između ćerki i njihovih majki nisu retkost, ali Šer Hubšer i njena …