Žrtava saobraćajnih nesreća je sve više, a kazne koje vozači dobijaju, po mišljenju porodica stradalih često su nedovoljne, a neretko stignu i tek posle nekoliko godina. Jedan od takvih slučajeva je i slučaj Ivice Jovičina, kog je nesavesni vozač automobilom pijan na Badnje veče pre dve godine ubio u Alibunaru, ispred porodične kuće dok je popravljao svoj automobil.
Te večeri, sa njim je bio i njegov otac Radojica Jovičin, koji za Kurir televiziju ističe da ubica njegovog sina ni dve godine nakon tragedije u zatvoru nije proveo više od 48 sati, i što je najgore, još uvek pod dejstvom alkohola vozi ulicama Alibunara.
– On nije vozio ispod 120 do 130 kilometara na čas, a imao je 3,33 promila alkohola u krvi. Nije dobio nikakvu zabranu i na slobodi je, a isto vozi kao ranije, nije se ni pokajao. Javni tužilac je zatražio maksimalnu kaznu i zabranu upravljanja vozilom, ali videćemo šta će biti – rekao je otac poginulog.
Više na ovu temu za Kurir rekao je i Vladimir Simidžija, saobraćajni inženjer.
– Ne pravimo mere koje sprečavaju nastajanje ovakvih nesreća, a svakodnevne su. Zaboravljamo da automobili, bez kojih ne možemo da živimo, su oružje i sredstvo za ubistvo. Suština nije alkohol, već propust koji naprave vozači ili sistem koji uređuje saobraćaj – rekao je Simidžija.
On kaže da se broj saobraćajnih nesreća povećava zbog većeg broja vozila, ali i zbog brzog načina života, a objasnio je i koje mere bi on preduzeo kako bi obuku vozača učinio takvom da osiguravaju bezbednost:
– Po meni se mora stvoriti zakonik koji bi bio sažet, i svaki vozač bi morao da ga zna. Većina vozača ne zna zakon. Nije cilj da vozači ne piju, jer alkohol ne možemo ukinuti, ali možemo sprečiti nesreće. Treba uvesti pravilo da ako dođe do nesreće, onaj koji je bio pod dejstvom alkohola bude najstrožije kažnjen samo zato što ima alkohol u sebi.
– Ja nisam naišao na slučaj u kome je navedeno da alkohol uzrok nastanka nezgode. Lekari bi rekli da je telo u drugom stanju kada je pod dejstvom alkohola, ali nekad sednemo i iznervirani na volan, i to je promenjeno stanje. Kada dođe do nesreće, mora doći i do stroge istrage – kaže Simidžija.
On je objasnio da njegovo stanovište da alkohol ne izaziva saobraćajne nesreće ukazuje na to da je jedino nepažnja vozača problem u saobraćaju, kao i stanje sistema za bezbednost u saobraćaju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs