Ruske snage koriste dronove za ubistvo civila u Hersonu u Ukrajini
Napadi se nazivaju ‘ljudski safari’ i dele se na društvenim mrežama
Blic
U Hersonskoj oblasti u Ukrajini, ruske snage navodno koriste dronove za namerna ubistva civila, a zatim ponosno objavljuju snimke na društvenim mrežama. Kako javlja Forbs, takvi napadi na ljude na autobuskim stanicama, putnike, čak i decu koja se igraju u parkovima, dele se i slave.
Ovu terorističku pretnju Ukrajinci nazivaju “ljudski safari”, objavio je “Kyiv Independent”.
Blic preporučuje
Lučki grad Herson nalazi se na prvoj liniji fronta od početka totalne ruske invazije. Rusi su ga okupirali odmah na početku invazije, a ukrajinske snage su ga oslobodile 2022. godine, oteravši Ruse natrag na drugu stranu reke Dnjepar. Sada je reka sve što deli grad od ruskog bombardovanja.
Prema “Kyiv Postu”, polovinu žrtava u Hersonu uzrokovale su bespilotne letelice sa do stotinu napada dnevno.
Rusi su koristili niz dronova – od kvadrikoptera koji bacaju bombe preko izviđačkih dronova koji su zujali tražeći mete pa sve do tzv. dronova kamikaza, koji se zaleću u mete i eksplodiraju. Ipak, sada su najčešći dronovi s granatama koje bace na metu.
Majka se vozila kući biciklom kad ju je video ruski dron
U tipičnom slučaju koji je zabeležio “Kyiv Independent”, majka dvoje dece Anastazija vozila se kući biciklom kada ju je primetio ruski dron. Anastazija je imala dva prethodna susreta s dronovima, jednom kada je pobegla peške i jednom kada je napadnut autobus u kojem je bila.
Privatni automobili sada su retki u Hersonu, a autobusi su mete pa tako čak biciklisti postaju mete ruskih napada. Dok je Anastazija skretala desno pa levo, shvatila je da je dron prati.
Dron je ispustio granatu koja je okrznula njeno telo pre nego što joj je eksplodirala pred nogama. Anastazija je preživela eksploziju, ali zbog šrapnela više ne može da hoda. Ranjavanje, a ne ubijanje, tipično je za male bombe koje ispuštaju dronovi.
Slike napada objavljene su na ruskom Telegram kanalu s emotikonom lica koji namiguje i komentarom: “Ukrajinske oružane snage voze bicikle… ovaj je jak 300 (ruska šifra za ranjenog vojnika). Evakuacija nije dopuštena”, navodi se u objavi.
Foto: AP/ LIBKOS, AP / Bernat Armangue, Shutterstock / Ringier
Kako se Rusi pravdaju
“Kyiv Post” prikupio je primere ruskih napada dronovima na škole, civilne automobile, javne autobuse i kola Hitne pomoći u Hersonu. Rusi pravdaju ove napade na društvenim mrežama tezom da je sve u Hersonu legitimna meta.
Takođe napominju da, osim što gađaju pojedince, ruski dronovi koriste smesu kako bi pokrenuli požare koji su spalili cele četvrti. Treća metoda napada je tzv. miniranje. Male bespilotne letelice raspršuju ozloglašene sovjetske mine PFM-1, tzv. Leptir, koje su široke samo nekoliko centimetara, ali su dovoljno snažne da unište gumu – ili raznesu nogu.
Foto: AP/ Mikhail Klimentyev, AP/ Russian Defense Ministry Press Service, Shutterstock / Ringier
Cilj “ljudskog safarija” je jasan
Populacija Hersona pala je s oko 360.000 na oko 80.000. Ovo je cilj ljudskog safarija: širiti teror i naterati ljude da pobegnu, tako da Herson postane deo “sive zone” u koju se ruske snage mogu infiltrirati, a da ne budu primećene.
Dugoročno, radi se o ratnim zločinima koji se moraju istražiti. Ženevske konvencije izričito zabranjuju namerne napade na civile.
(Index)
Blic