“OVDE SMO SVI BOLESNI, SAMO NEKI TO JOŠ NE ZNAJU” Kako izgleda život u jednom od najzagađenijih gradova u BiH: U krugu od 300 metara svi imaju RAK


Vesti

Republika Srpska

Zenica je jedan od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini: U krugu od 300 metara svi imaju rak

Zenica je jedan od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini

Glavni izvor zagađenja je ogromna čeličana u vlasništvu kompanije ArcelorMittal

Zenica, grad sa otprilike 100.000 stanovnika, smešten oko 70 kilometara severno od Sarajeva, jedan je od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini. Prema lokalnoj ekološkoj organizaciji Eko Forum, glavni izvor zagađenja je ogromna čeličana u vlasništvu kompanije ArcelorMittal.

ArcelorMittal ZenicaFoto: Zuma Press/Matteo Trevisan / Profimedia

ArcelorMittal Zenica

Ova fabrika, koja je skoro jednako velika kao i sam grad, proizvodi energiju sagorevanjem uglja.

Blic preporučuje

– Ovde u Zenici svi smo bolesni, samo neki još ne znaju da su bolesni – reči su aktiviste kojeg je novinar Politika upoznao na svom putovanju u Bosnu 2019. godine.

Dve godine kasnije, aktivista je preminuo od raka pluća.

Svi iz komšiluka imaju rak

Alma, koja živi u Tetovu, selu nedaleko od industrijskog centra Zenice, rekla je za Politiko da se ovde doselila nakon što se udala pre više od četiri decenije.

– Tada je mnogo ljudi radilo u fabrici, a danas je situacija strašna. U krugu od 300 metara od moje kuće svi imaju rak – kazala je ona.

I njoj je dijagnostikovan rak stomaka 2021.

Izet Barčić, iz sela Bukinje kod Tuzle. Živi sa suprugom nekoliko stotina metara od lokalne termoelektrane.

– Četiri puta su me operisali i izvadili mi pluća. Ova fabrika nas sve ubija i nadam se da ću jednog dana moći da napustim ovo mesto – rekao je on novinaru Politika.

Poljoprivrednici kod sela Fajtovci u Sanskom Mostu žale se da ne žele da otkupljuju svoje mleko u tom kraju jer životinje piju vodu i jedu kontaminiranu stočnu hranu.

Industrijski otpad iz čeličane ArcelorMittal prikuplja se na deponiji Rača, a prema bosanskohercegovačkim propisima treba da se skladišti u posebnim prostorijama kako se prašina ne bi širila u vazduh i ne bi zagađivala podzemne vode.

Ne postoje zvanične studije o korelaciji između aktivnosti fabrike i javnog zdravlja. Međutim, studija koju je sponzorisao Centar za ekologiju i energiju, nevladina organizacija, otkrila je statistički značajnu povezanost između negativnih efekata na zdravlje i dugotrajne izloženosti teškim metalima prskanim u blizini biljaka i deponija.

Ključni pokretač privrede

Istovremeno, ArcelorMittal Zenica je najveći proizvođač ovakvih proizvoda na Balkanu sa proizvodnim kapacitetom od skoro milion tona godišnje, kao i najveći strani investitor u zemlji, i jedan je od ključnih pokretača privrede. u Bosni i Hercegovini i doprinosi BDP-u Bosne i Hercegovine sa 2,3 posto…

Fabriku je 2004. godine kupio indijski ArcelorMittal, ali ugovori između kompanije, u vlasništvu milijardera Lakšmija Mitala, i bosanske vlade nisu javni.

Preduzeće ima integrisanu proizvodnju čelika, koristeći rudu gvožđa, a proces se odvija u visokoj peći, čeličani, dok se gotova roba proizvodi u valjaonicama. ArcelorMittal Zenica uglavnom koristi železnu rudu iz Prijedora i time obezbeđuje 900 radnih mesta u tamošnjem rudniku.

.

Foto: Rina

.

Vredi podsetiti i na dokumentarni film “Nebo iznad Zenice” – gde se ističe da ArselorMital „pazi da ne krši pravila o zagađenju u svojim pogonima u Belgiji, dok su u istočnoj Evropi svesni da država ne brine toliko o zdravlju svojih građana”.

ArcelorMittal Zenica privremeno je obustavio proizvodnju u novembru 2023. To su objasnili lošim uslovima koji vladaju na tržištu čelika. Početkom 2024. godine potpisan je novi kolektivni ugovor i 2.200 radnika Arcelor Mittal Zenica nastavilo je sa radom, ali ne očekuju da će se situacija na tržištu uskoro popraviti.

(Politiko)


Blic

Check Also

Откривено где се налази Слобода Мићаловић након повреда које је доживела на паркингу "То вече је отишла у…"

Глумица Слобода Мићаловић примљена је у Ургентни центар у Београду пре два дана, након што …