Tokom hladnijih jesenjih dana, osim kiše i vetra, pravu noćnu moru predstavljaju novi “stanovnici” domova koji nam zadaju glavobolje. Reč je o smribubama koje se u ovom delu godine najčešće uvlače u tople stanove i teško ih je istrebiti. 

Smrdibube u kuće i stanove ulaze kroz pukotine na fasadi ili u svaki prostor koji nije dobro izolovan, pa je prvo što treba da uradite kako bi ste sprečili njihov ulazak u vaš dom.

profimedia0335586705.jpg
Profimedia 

Smrdibube privlači svetlost, tako da smanjite spoljnu rasvetu na minimum i koristite zavese ili roletne kako biste sprečili da vaše unutrašnje osvetljenje sija spolja. To će manje privući ove, kao i ostale insekte.

Baštovani znaju za trik sa rastvorom sode bikarbone u vodi, kojim prskaju biljke, a u narodu se veruje da smrdibube beže od mirisa belog luka i nane, pa ove namirnice treba postaviti kod ulaznih vrata, prozora i drugih mesta kroz koja dosadne bube mogu da prođu.

pranje-prozora-cicenje-sredjivanje.jpg
Profimedia 

Druga, a možda i bolja varijanta jeste da u vodu sipate nekoliko kapi eteričnog ulja nane i sa spoljašnje strane isprskate prozore, ulazna i balkonska vrata.

Nikako je ne ubijajte i ne plašite, jer kada se osećaju ugroženo, smrdibube ispuštaju odvratan miris. Ne dirajte ih rukama, već uzmite papir ili rukavice, nežno ih uhvatite i izbacite napolje.

profimedia0606917946.jpg
Profimedia 

Voda i sapun

Ovo je odličan način da se otarasite ovih malih napasti, ali i da sprečite da se ikada pojave.

Smrdibube često padaju pravo dole kada se osećaju ugroženo. Kako biste izbacili smrdibubu, pokrijte dno tegle tečnim sapunom za suđe, a zatim dodajte toplu vodu da se tegla napuni do pola. Stavite teglu ispod bube i najverovatnije će pasti u vodu

(Kurir.rs/M.J)

JKP Sadnja vetrozaštitnog pojasa oko deponije „Bubanj“