Nemačka policija nastavlja potragu za odgovornim za ubistvo male Valerije (9), koja je nađena mrtva u šumi u Debelnu nekoliko kilometara od svoje kuće.
Za sada još uvek nema informacija o osumnjičenima, ali mediji pišu da policija traga za bivšim dečkom njene majke Nađe, državljaninom Moldavije.
Dok se istraga ubistva nastavlja, ispred kuće devojčice zabeleženi su potresni prizori.
Nakon strašnog saopštenja policije da je mala Valerija mrtva i da je ubijena, građani su počeli spontano da ostavljaju cveće i da pale sveće ispred kuće devojčice.
Na potresnim prizorima se vide i plišane igračke ostavljene u sećanje na devojčicu koja je nestala na putu do škole.
U gradu Debelnu stanovnici su šokirani ubistvom devojčice, dok se i dalje ne zna ko je osumnjičeni.
Policija je rekla da se istraga fokusira na uži društveni krug porodice.
Da podsetimo, telo devojčice pronađeno je u utorak u gustoj šumi u Debelnu, nekoliko kilometara od kuće njene majke. Mesto pronalaska tela je i mesto zločina, potvrdila je policija, koja za sada još uvek nije nikog uhapsila u vezi sa ubistvom.
Prepoznavanje žrtve nasilja može biti izazovno jer mnogi ljudi skrivaju ili minimiziraju svoje probleme iz straha, srama ili zbog drugih faktora. Ipak, postoje neki znakovi na koje treba obratiti pažnju, kao i načini na koje možete reagovati ako sumnjate da je neko žrtva nasilja.
Znakovi da neko može biti žrtva nasilja:
Fizički povredi: Prisustvo neobjašnjivih povreda ili povreda koje se često ponavljaju može biti znak fizičkog nasilja.
Promene u ponašanju: Promene u ponašanju kao što su povlačenje, nervoza, depresija ili anksioznost mogu ukazivati da osoba prolazi kroz neki oblik nasilja.
Izolacija: Žrtve nasilja često se povlače i izbegavaju društvene situacije. Partner koji je nasilnik može pokušati izolovati žrtvu od porodice i prijatelja.
Finansijska kontrola: Nasilnici često kontroliraju finansije žrtava, ograničavajući im pristup novcu ili prisvajajući njihovu imovinu.
Emocionalno ponašanje: Nasilnici često koriste emocionalno manipulativne taktike poput ponižavanja, vređanja ili pretnji kako bi kontrolisali svoje žrtve.
Kako reagovati ako sumnjate da je neko žrtva nasilja:
Budite podrška: Pristupite osobi s pažnjom i empatijom. Nemojte je osuđivati ili kriviti za situaciju u kojoj se nalazi.
Ponudite pomoć: Pitajte osobu kako možete pomoći i budite spremni da je podržite u pronalaženju sigurnog utočišta ili traženju profesionalne pomoći.
Preporučite resurse: Upoznajte osobu sa resursima kao što su telefonske linije za podršku, sigurne kuće ili organizacije koje pružaju pomoć žrtvama nasilja.
Poštujte granice: Ako osoba ne želi da priča o svojoj situaciji ili ne želi pomoć, poštujte njene granice. Nemojte je pritiskati ili forsirati na bilo koji način.
Prijavite nasilje: Ako sumnjate da je neko u opasnosti, ne ustručavajte se da prijavite nasilje nadležnim organima ili organizacijama za zaštitu žrtava.
Važno je biti obazriv i taktičan u pristupu kako biste osigurali da osoba koja je žrtva nasilja oseća podršku i razumevanje.
Izvor: Telegraf.rs/Srbijadanas.rs