Новинарка Студија Б, Драгана Ћосић умрла је 15. децембра 2015. године, после борбе са дугом и тешком болешћу. Живот јој није био лак, са 28 година суочила се са раком дојке, а деценију касније и са тумором мозга. Ипак, она је све тешкоће превазилазиа са лакоћом и дефинитивно ћемо је памтити по томе што је умела да живи, да се смеје и пре свега, да се бори.
-Да, ишла сам у град ћелава. Спремим се и изађем увече. Водила сам ја и тада рачуна о себи, и после операције. Али, тако ћелава, правац у град, у излазак. Ууу, и дивна ствар, ти погледи када уђем, јер нико ме није препознавао. Нико! Па и када сам почела да одлазим тамо где су биле камере и фоторепортери, уђем, право на своје место седнем и нико ме не констатује. Супер је било! Знам да има људи којима би све то било тешко. Мени није. То је процес лечења – изјавила је у једном интервјуу за “Блиц Пулс” Драгана Ћосић о процесу лечења од тумора на мозгу.
Шармантна водитељка Студија Б први пут се са опаком болешћу суочила када је имала 28 година, и то неколико седмица пред венчање. Откривен јој је злоћудни тумор на дојци.
– Ја ни онда нисам очајавала. То ми се десило неколико недеља пре него што сам се удала, али само сам размишљала какви ће бити венчаница и бенд, где ће бити славље… Тада сам имала двадесет осам година и била сам најмлађи пацијент на онкологији, а злоћудни тумор на дојци откривен ми је сасвим случајно. Изгледа да имам неке предиспозиције за ту болест, мада у мојој породици, нажалост, сви умиру од инфаркта – рекла је у једном интервјју за “Story”.
Након операције и успешног опоравка прошло је десетак година. У међувремену је уследио развод, а потом још једно тешко суочавање. Прво је игнорисала болове у кичми, а онда је једног јутра 2009, док је радила вежбе истезања осетила јаку вртоглавицу. Након бројних прегледа установљен је тумор на мозгу и препоручена хитна операција, након које је уследила још једна и низ хемотерапија.
– Други пут је, наравно, много теже јер знате где идете и шта вас чека. Била сам спремна баш за клање и осећала сам се грозно, али бодрила сам се заједно са професорком која ме је оперисала. Само суочавање није толико тешко јер не смете да се предате. Улог је превише велики. Имате непријатеља и знате да морате да се борите. Ни у једном тренутку нисам хтела да седим и плачем. Имала сам једну кризу пре месец дана када сам била у страшном ишчекивању какви ће бити резултати након мултислајс скенера, али били су добри – причала је тада Драгана Ћосић, а ове речи храбриле су људе који су се суочавали са сличним проблемима.
Водитељка која је једно од водећих лица Студија Б наједном се суочила са губитком косе и потешкоћама у говору. Уз помоћ логопеда и Беби Дол је научила како да дише и говори из дијафрагме, а кратка коврџава коса је постала њен заштитни знак.
– Смех је најбоља терапија, нисам бежала ни од друштва, нити се затварала у себе. Вратила сам се послу после мање од годину дана. Саму себе сам једва разумела, али сам упорно верглала. Замислите како изгледа када целог живота функционишете на четиристо обртаја, а онда одједном морате да смањите брзину- причала је Драгана Ћосић за магазин “Hello”.
Филозофију живота и поглед на болест променила је, како је истицала, током боравка у болници. Тада се сусрела са једном женом која је све време током лечења плакала и тада јој је кликнуло: “Болест се не побеђује овако”.
– Многе особе из јавног живота боре се са тумором, али неће да говоре о томе и могу да их разумем. Ја причам зато што ће неко ко је болестан можда прочитати ово и рећи: “Чекај, зашто бих ја очајавао? Она је сад ОК! Сваки дан је празник, добитак и треба стално говорити: Идемо даље! И важно је храбрити живот.”
Драгана је на Студију Б почела 1996. године у јутарњем програму, а водила је и емисије “Београде, добро јутро”, “Београде, добар дан”. Четири године водила је и уређивала туристички магазин “Правим путем”. Уређивала је и дневни културни водич “Светионик”, као и емисију “Урбазам”.
Иза ње остаје култна емисија “Београд ноћу”, а последњих година радила је и емисију “Рам”.
Блиц Милица Штуловић
Izvor:Srbija Danas