[ad_1]
Млада музичка звезда Анастасија Ражнатовић огласила се на свом Инстаграму једном објавом која је помало узнемирујућег садржаја.
Она је заједно са супругом Немањом Гудељем упозорила јавност на зрачење које долази од мобилних телефона, а све су снимили. Наиме, Немања и Анастасија су инструмент за мерење радиоактивног зрачења, ставили поред телефона док је био подешен на режим за летење, те радијације није било, али су остали у шоку када су угасили “аирплане моде” и видели колика је радијација.
– Пакао, изговорио је Немања Гудељ у једном моменту.
– Молим вас, ако спавате са телефоном поред главе, обавезно га пред спавање подесите на режим летења илити “аирплане моде”, написала је Анастасија.
Да ли су телефони заиста толико опасни?
Доста пажње и страха међу грађанима, потиче од самог термина зрачење, објашњава професор Александар Нешковић, јер се подразумевају различите ствари под тим појмом.
Постоје две основне врсте зрачења, једно је тзв. јонизирајуће зрачење, рецимо, рендгенско зрачење. То су зрачења где имате честицу која, на неки начин, великом брзином пролази кроз тело. Ако се деси да закачи било који орган или ДНК, она направи штету која може да изазове болест. Чак и при врло малим дозама можете се озбиљно разболети. Кад причамо о зрачењима које производе мобилни телефон, ту нема никаквих честица. Ту имамо само промену поља, а она може да доведе до вибрације молекула или атома.
„Кад су те вибрације мале, кад престане побуда, све се врати у своје стање. Дакле, при екстремним дозама може доћи до разбољевања, али то су више хиљада пута веће дозе него што их ми имамо код мобилних телефона“, објаснио је Александар Нешковић, професор Електротехничког факултета у Београдској хроници.
Izvor:Srbija Danas