Говорећи на конференцији у оквиру „Форума безбедности у Варшави“, Хоџис је такође изјавио да “многи европски политички и војни лидери не препознају у потпуности реалност могућег рата са Русијом”.
Ширење наратива о сукобу између Русије и НАТО-а постало је учестало од када је почео рат у Украјини, фебруара 2022. године, при чему многи западни војни аналитичари истичу да су фабрике наменске индустрије и борбена спремност Запада недовољне.
– Немамо адекватну противракетну и ваздушну одбрану за заштиту наших морских лука, аеродрома и критичне инфраструктуре, рекао је Хоџис, према извештају западних медија.
Источни блок НАТО-а има само 5% потребних капацитета за ваздушну одбрану како би одолео хипотетичком нападу, навео је британски Финанциал Тимес у мају месецу.
– Још увек не можемо брзо да се крећемо широм Европе, па је проблем војне мобилности и даље изазов који мора да се реши, додао је пензионисани амерички генерал.
Ако би Русија одлучила да нападне НАТО, њене снаге би одмах напале европску транспортну инфраструктуру потребну савезницима за одговор, прокоментарисао је Хоџис.
– Замислите недељу дана онога што се дешава у Украјини да се догоди у Гдањску, Клаипеди, Талину или Бремерхавену, рекао је Хоџис. У најгорем случају, Литванија би морала да чека две недеље на долазак појачања, додао је активни пензионер.
Осврнувши се на речи румунске секретарке из Министарства одбране, Симоне Којочару, Хоџис је рекао да НАТО војске морају бити спремне да се распореде много брже него што то тренутно могу.
Према његовим речима, војске Запада су биле спремне за распоређивање за 24 сата током Хладног рата, док данашње војске углавном немају ту способност.
НАТО би требало да има „храбрости да препозна шта сматра претњом, а затим да почне да извлачи муницију из складишта, да почне распоређивање трупа како би били спремни, а потом да буду спремни за покрет у року од два или три дана тамо где постоји ризик“.
Хоџис је додао да лидери савезника често оклевају да реагују довољно брзо и одлучно, плашећи се да би такви потези били схваћени као провокација.
Такође је позвао на улагање у вежбе и производњу муниције како би се повећала војна спремност Алијансе.
– Десет и по година након што је Русија напала Украјину, још увек не можемо да обезбедимо довољно муниције за једну недељу. И испразнили смо своја складишта да бисмо помогли.“
Ипак, пензионер је додао да се европске земље „крећу у много бољем правцу“, посебно похваливши планирану војну трансформацију Пољске.
Србија Данас/Орузјеонлине