Звезда серија “Секс и град” и “И тек тако…”, Сара Џесика Паркер позвала је све грађане да изађу на изборе у Сједињеним Америчким Државама.
Моја мајка је подстицала наше комшије да гласају
Популарна глумица огласила се путем друштвене мреже Инстаграм, те поделила успомену на то како је њена мајка доживљавала своју грађанску дужност.
Сарина мајка Барбара Паркер је била учитељица и медицинска сестра у основној школи, а отац Стивен предузетник и новинар. Глумица има седморо браће из сестара из првог и другог брака њене мајке. Њена браћа су и глумци Тимоти и Пипин Паркер.
Након што су се Барбара и Стивен развели, она се удала за Пола Форста, возача камиона и рачуновођу који је био део Сариног живота од раног детињства.
– Сећам се да сам ишла на бирачко место са својом мајком. Било је то 1972. године. То су први избори којих се заиста сећам. Сећам се хладних дана крајем октобра у насељу Gaslight у Синсинатију, нашем кварту по имену Клифтон, куцања на врата. Моја мајка је подстицала наше комшије да гласају. Неке смо познавали, неке нисмо. Чак се сећам како су неки комшије отворено рекли да ће гласати за “другог кандидата” – истиче Сара, па додаје:
– Нисам имала утисак да је то на било који начин омело или обесхрабрило моју мајку да настави са својим радом. Само је наставила да куца на врата и вози старије грађане до биралишта. Само је желела да осети неку врсту сигурности да је учинила све што је могла као грађанка. Претпостављам да је подједнако важно било да покаже својим младим ћеркама и синовима шта значи бити грађански одговоран, бити укључен. Бринути. Гласати. То је вероватно посебно много значило мојој мајци као жени.
Сарино прво гласање
Глумица се присетила и свог првог изласка на гласање.
– Једва сам чекала да гласам када сам напунила 18 година. Боже, колико сам размишљала о свом првом гласању. Требало ми је превише времена пре него што сам повукла ручицу за гласање. То је деловало као најважнија одлука у мом младом животу. Нико ме није фотографисао после тог првог гласања – сећа се Сара и наставља:
– Али јуче, моја петнаестогодишња ћерка ме је пратила када сам изашла да гласам. Она ми је направила фотографије после тога. То је исти онај осмех који сам носила после тог првог гласања раније. Тако се осећам. Сваки пут. Направите план. Гласајте – закључила је звезда култних серија на поменутој друштвеној мрежи.
Амерички избори
Американци ће 5. новембра изабрати свог следећег председника. Гласање ће бити пажљиво праћено широм света.
Они ће такође гласати за чланове Конгреса, који играју кључну улогу у доношењу закона и могу имати дубок утицај на амерички живот.
Победник ће служити четири године у Белој кући, почев од јануара 2025. године. Председник има овлашћење да самостално доноси неке законе, али углавном он или она морају да сарађују са Конгресом на усвајању закона.
На светској сцени, амерички лидер има значајну слободу да представља земљу у иностранству и да води спољну политику.
Ко су кандидати и како се предлажу?
Две главне странке номинују председничког кандидата, који су претходно одабрани на страначким предизборима.
У Републиканској странци, бивши председник Доналд Трамп добио је подршку своје странке уз огромну предност у односу на своје ривале. Постао је званични републикански кандидат на партијској конвенцији у Милвокију, у Висконсину.
Трамп је изабрао сенатора из Охаја Џеј Ди Венса за свог потпредседника.
За демократе, потпредседница Камала Харис придружила се трци након што је председник Џо Бајден одустао и ниједан други демократа није изазвао њен избор. Њен потпредседник је гувернер Минесоте Тим Волц.
Постоје и независни кандидати који се кандидују за председника, али највећи проблем зашто они углавном не остваре значајан резултат је тај што, све и да победе, не би имали већину у Конгресу. Један од најистакнутијих био је Роберт Кенеди Млађи, нећак бившег председника Џона Кенедија, који је суспендовао своју кампању крајем августа и подржао Трампа.
Izvor:Srbija Danas