"ОКОМИТЕ СЕ НА ИРАНСКЕ НУКЛЕАРНЕ ОБЈЕКТЕ" Израел би могао да изврши одмазду на неколико начина, а један би довео до потпуне катастрофе

Иран је у уторак покренуо два таласа напада балистичким пројектилима као одговор на убиство лидера Хезболаха Хасана Насралаха у Бејруту прошле недеље и убиство лидера Хамаса Исмаила Ханијеа у Техерану у јулу. Бараж од око 200 пројектила није узроковао жртве јер је већина њих пресретнута, према извештају израелске војске (ИДФ). Иран тврди да је гађао три војне базе у подручју Тел Авива. Израелски премијер Бењамин Нетањаху одмах је обећао одмазду. Рекао је да је Иран “направио велику грешку за коју ће платити”, док су САД стале иза свог блиског савезника.

– Да не буде грешке, САД потпуно, потпуно, потпуно подржавају Израел – рекао је амерички председник Џо Бајден, додајући да неће подржати нападе на нафтна постројења Ирана.

Како би Израел могао да одговори Ирану

Стање у региону сада виси о концу док се чека на одговор Израела, пише “Ал Џазира”. Да ли ће изабрати да деескалира ситуацију или ће хтети да се суочи са дугогодишњим непријатељем уз америчку подршку?

Марк Овен Џоунс, аналитичар Универзитета Нортвестерн у Катару, рекао је “Ал Џазири” да, док је ирански напад био пажљиво калибрисан да избегне било какву ескалацију, израелски одговор је “непредвидљив”.

Он је рекао да је Иран нападом настојао да поново успостави меру одвраћања, јер Техеран више није могао да дозволи да “изгледа слабо” спрам израелских напада на његове савезнике у региону. Али, извештаји сугеришу да су САД обавестиле Израел о нападу на време да пресретне пројектиле и дронове.

Стога се иранска употреба софистицираног оружја мора посматрати као “симболичан напор”, рекао је Џоунс.

“Одговор ће морати да буде много оштрији”

С обзиром да је штета од напада била минимална, Израел би могао да изабере ограничени одговор као што је урадио у априлу, кад је Иран покренуо свој први директан напад на израелску територију. Иран је у знак одмазде за удар на конзулат у Дамаску у Сирији 13. априла лансирао око 120 балистичких пројектила и 170 дронова, наносећи минорну штету војној бази на југу Израела. Неколико дана касније, 18. априла, Израелци су погодили ваздушну базу Артеш у Ишфахану и уништили део ПВО система С-300.

Ипак, сада су обим и природа иранског напада били другачији, а на метама су били штабови Мосада у Тел Авиву и ваздушне базе Неватим и Тел Ноф. Такође, овог пута употреба балистичких пројектила – од којих су многи прошли израелски ПВО систем “гвоздену куполу” – значи да ће одговор Израела “морати да буде много оштрији” него у априлу, рекао је “Ал Џазири” Андреас Криг из Школе безбедносних студија Краљевског колеџа Лондон.

Napad na Izrael 1. oktobra
Напад на Израел 1. октобра / Извор: Танјуг/АП Пхото/Охад Zwigenberg

“Ако одлуче да ескалирају, то би могло довести до директног сукоба са Израелом и САД”

Док је Израел у априлу гађао иранске мете ван иранског ваздушног простора, Криг очекује да ће овог пута Тел Авив послати своје борбене авионе у ваздушни простор Ирана да покрене нападе на војне локације.

Ако Израел одлучи да заиста ескалира, упозорио је Џоунс, то би потенцијално могло да означи одмицање од деценија посредничког ратовања и увлачење иранских снага у директан сукоб са Израелом и његовим највећим савезником – Америком.

– Запад криви Иран за ескалацију. Ово је добро за Израел јер може да мобилише ову коалициону подршку против Ирана док одвлачи пажњу света од оног што се дешава у Гази – рекао је он.

Које мете би Израел могао да гађа

Све опције су на столу, према јавним саопштењима израелских званичника. Портпарол ИДФ Данијел Хагари рекао је да ће Израел одговорити “где год, кад год и како одлучи”.

Опције би могле да укључе ударе на нуклеарна и нафтна постројења, таргетирана убиства припадника Иранске револуционарне гарде и прецизне нападе на војну инфраструктуру.

Један од великих страхова америчких и арапских дипломата је управо могућност да Израел гађа мете унутар Ирана, потенцијално његове нафтне и нуклеарне објекте, чије постојање Техеран никада није признао. Бивши премијер Израела Нафтали Бенет је рекао да је “ово највећа прилика у 50 година да се измени лице Блиског истока” и да Израел треба да се окоми на иранске нуклеарне објекте и “фатално осакати терористички режим”.

Liban 4. oktobra
Либан 4. октобра / Извор: Танјуг/АП Пхото/Лео Correa

-Имамо оправдање. Имамо алатке. Сад кад су Хезболах и Хамас парализовани, Иран стоји изложен – навео је он у посту на “X” након иранског напада.

“Ал Џазира” наводи да су комплекс за обогаћивање уранијума Натанц и Центар за нуклеарну технологију у Ишфахану – месту које је Израел гађао у априлу у знак одмазде – две локације у језгру иранског нуклеарног програма. Централни град Ишфахан је такође дом неколико важних објеката, укључујући војне компаније. Ипак, гађање иранских нуклеарних локација као одговор на напад који је изазвао минималну штету може се сматрати несразмерним. Такав напад би такође имао потенцијал да натера Техеран да убрза свој нуклеарни програм како би одвратио будуће ударе на своју територију, наводи лист.

Криг је указао да је већина иранских нуклеарних постројења смештена дубоко под земљом, испод планина.

– То није нешто што би Израелу било лако доступно из ваздуха – рекао је он “Ал Џазири”.

Алтернативне мете

Алтернативне мете Израела могла би да буду нафтна поља – која су отворена и мање чувана од тешко обезбеђених нуклеарних локација. Гађање уносног иранског нафтног сектора у време кад су иранске власти суочене са растућим притиском јавности због тешке економске ситуације у земљи такође би могло да иде на руку Израелу. Али, Криг није сигуран да би се удари на иранска нафтна постројења сматрали оправданим у очима светске заједнице.

Друге потенцијалне мете Израела могле би да буду иранске поморске базе и поморска имовина Иранске револуционарне гарде. Сем престонице Техеран, важан центар је и лучки град Бандар-е-Бушер, дом главне енергетске инфраструктуре и објеката иранске морнарице.

Izraelski helikopter
Израелски хеликоптер / Извор: Танјуг/АП Пхото/Лео Correa

Циљани атентати

Како наводи “Ал Џазира”, Тел Авив би могао такође да настави низ циљаних атентата и крене на иранске лидере као што је урадио са Хезболахом, најбоље наоружаним савезником Ирана у региону.

Ројтерс је раније пренео да је врховни вођа Ирана, ајатолах Али Хамнеи, пребачен на безбедну локацију унутар Ирана након убиства Насралаха у Бејруту прошле недеље.

Србија Данас/Блиц 

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Isplivao sav veš o Dragani Kosjerini! Niste mogli ni da naslutite, njena prošlost će vas zakucati

Ipak, o Draganinom privatnom životu se ne zna mnogo toga. Jedna od najlepših voditeljki RTS …