[ad_1]
Један од најтраженијих српских бегунаца је Добросав Гаврић, који је осуђен на 35 година затвора због убиства Жељка Ражнатовића Аркана, 15. јануара 2000. године у тадашњем хотелу “Интерконтинентал”.
Гаврић је још увек у бекству, а годинама уназад налази се у Јужноафричкој Републици (ЈАР) где је у више наврата покушао да затражи азил, али му је захтев одбијен. Ово одбијање не значи да је изручење Гаврића Србији ближе, будући да је у ЈАР кључни сведок убиства тамошњег криминалца.
Познато је да је Аркан иза себе оставио супругу фолк диву Светлану Ражнатовић Цецу, као и њихово двоје деце, сина Вељка и ћерку Анастасију. Иако су били јако мали када им је отац убијен, Цецина деца имају одређена сећања на тату која чувају. Млади кикбоксер Вељко Ражнатовић недавно је гостовао у једном подкасту где је на врло емотиван начин говорио између осталог и о губитку оца.
– Цео свет нас је гледао као највеће п*чке, где ми, наши људи који руководе нашом државом изручују наше људе у Хаг! Што су бранили наше људе, па шта је бре то, бре?! Је л сте ви бре нормални? Па ко је убио мог оца? Није га убио ни Шиптар, ни Хрват, ни Босанац, убио га Србин! Значи нико овде није ненормалан. Мени су узели нешто што ми је највише требало у животу, на пример оца. Ја не могу сад због једног човека, или због групе издајничких г*вана да мрзим своју земљу – причао је Вељко у подкасту “Права прича”.
– Све је почињало и завршавало се с нама. Веруј брату, тако ће се и завршити. Увек ће бити неки Гаврило Принцип, Милош Обилић, увек ће бити Србин… просто је тако, ми смо Небески народ – поручује млади Ражнатовић.
Ко је убица Жељка Ражнатовића Аркана?
Један од најтраженијих српских бегунаца Добросав Гаврић, осуђен на 35 година затвора због убиства Жељка Ражнатовића Аркана, покушао је у више наврата да добије азил у Јужноафричкој републици (ЈАР), али му је захтев одбијен.
И ово није први пут да Гаврић на легалан и илеагалан начин покуша да остане далеко од српских правосудних органа. Ипак, ово одбијање не значи да је Гаврић ближи изручењу, јер је у ЈАР кључни сведок убиства тамошњег криминалца.
Прекршајни суд у Кејптауну одбио је у јануару ове године још један захтев Добросава Гаврића на основу ког је желео себи да обезбеди азил у Јужној Африци, а претходно је исти захтев уложио Вишем суду у Западном Кејпу, Врховном апелационом суду и Уставном суду и сваки пут је добијао исти одговор. Гаврићево оправдање на основу ког тражи азил заснива се на наводној опасности која вреба у Србији, од особа које желе да се освете за Арканово убиство.
Од полицајца до најтраженијег криминалца
Бежећи од затворске казне која га је чекала у Србији, и наводне освете на коју је сумњао, Гаврић је набавио лажна документа на име Саша Ковачевић и отишао најпре у Хрватску, затим у Италију, на Кубу и у Евкадор, да би 2007. стигао у ЈАР.
Иако је знао да му у родној земљи прети затвор и да слови за траженог криминалца, Гаврић је и у новој домовини наставио да се бави криминалом и да се представља лажним именом.
– Његови разлози за прикривање идентитета били су то да се наводно плашио да ће, чим његово место боравка постане познато, он и његова породица бити на мети, јер је он у бекству, осумњичен за убиство једног од најопаснијих криминалаца у Европи – писало је у судским списима.
Успео је да се крије све док се 2011. године није нашао у средишту пуцњаве на локалног криминалца за ког је радио као возач.
Пуцњава у Кејптауну
Марта 2011. године у Кејптауну у свом аутомобилу, насред улице, убијен је Сирил Бика, локални криминалац и “краљ ноћних клубова” како су га називали тамошњи медији. За воланом је седео управо Гаврић, пошто је радио као обезбеђење и возач Бике, али и важио за особу од поверења овог криминалца.
Гаврић је тада приведен јер је у аутомобилу пронађена мања количина кокаина и тада се представио полицији као Саша Ковачевић, али су га одали отисци… Тада почиње његова битка за статус избеглице. Смештен је у притвор Гудвуд, који у ЈАР због свог изгледа и погодности зову затвор са пет звездица, али у благодетима тог казамата није уживао дуго, пошто је у његовој ћелији пронађен телефон и пребачен је у самицу.
Јануара 2020. године, Суд у Кејптауну донео је одлуку да су се створили сви услови за његово изручење.
– С обзиром на то да је Гаврић осуђен за кривично дело почињено у држави која са Јужном Африком има споразум о екстрадицији, сматрамо да је он особа која би могла бити изручена Србији. Он се налази у затвору где чека одлуку министра правде о изручењу Републици Србији -наведено је у пресуди.
Већ у октобру исте године уложио је жалбу која је одбијена. Са друге стране, надлежни у ЈАР изразили су сумње да уколико Гаврић буде изручен, то значи да ће једини и главни сведок убиства тамошњег криминалца напустити земљу.
Убиство Аркана у “Интерконтиненталу”
Жељко Ражнатовић убијен је 15. јануара 2000. године, нешто после 17 сати, у београдском хотелу “Интерконтинентал”, док је био у друштву бивших радника Савезног СУП пуковника Драгана Гарића и мајора Миленка Мандића, припадника СДГ.
Нападачи су му испалили три хица у главу и побегли, али су лисице на руке убрзо стављене Добросаву Гаврићу, Драгану Николићу и Милану Микију Ђуричићу. Гаврић је у то време био запослен у МУП, а у тренутку ликвидације био је на боловању. Његово бекство после убиства изведено је прилично “неспретно” јер су га саучесници Вујадин Крстић и Дејан Питулић пребацили у лозничку болницу, где га је полиција и ухапсила.
Сва петорица учесника у убиству, па и лекар који је Гаврића збринуо пре болнице, суд је осудио на вишегодишње робије.
До данас, међутим, остаје мистерија ко су били налогодавци Аркановог убиства. У једној од молби, Гаврић је до детаља описао свој боравак у “Интерконтиненталу”, истакавши да је у Београд дошао због прославе Српске нове године.
Izvor:Srbija Danas