Prilikom uboda krpelja može da se javi lajmska bolest čiji simptomi uključuju crvenilo, bolove u mišićima i zglobovima, malaksalost i groznicu
Lajmska bolest se leči antibioticima, a mogu se primeniti i preventivne mere kako bi se izbegao ubod krpelja
Dolaskom lepog vremena i proleća, mnogi ljudi češće borave u prirodi, a sa uživanjem u zelenilu dolaze i neželjeni gosti, poput krpelja, čiji ubod može da dovede do pojave lajmske bolesti. Dr Sonja Giljača otkriva koji su simptomi ove infektivne bolesti, kako se leči, ali i kako da sprečimo ujed krpelja u prirodi.
Iako veoma mali, ujed krpelja, ukoliko se ne otkrije na vreme, može da izazove velike probleme, otkriva dr Sonja Giljača, epidemiolog savetovališta za lajmsku bolest.
– Da bi prepoznali ubod krpelja potrebno je da znamo koji su simptomi lajmske bolesti, pošto, što se tiče prenosioca oboljenja, gde je krpelj prenosilac, ima dosta oboljenja, ali jedino lajmska bolest je endemska na našem području – bolest koja je stalno prisutna – kaže doktorka i dodaje:
– Lajmska bolest je infektivno oboljenje, čiji je uzročnik bakterija Borelia burgdorferi. Ova infekcija najčešće napada i zahvata kožu, nervni sistem, zglobove, srce, ali može i ostale organe i sisteme. Prvi neki simptomi i znaci ovog oboljenja mogu se javiti već od prvog, pa do 30. dana od momenta uboda krpelja i najčešće to je reč o crvenilu na mestu uboda, koji mi nazivamo eritema migrans. Mogu se javiti bolovi u mišićima, zglobovima, malaksalost, tumor, groznica. I ta eritema migrans, to je najčešće siguran znak da je reč o prvom stadijumu ove infekcije.
Lajmska bolest ima tri stadijuma, pa ukoliko se prvi stadijum ne leči, dolazi do drugog, odnosno trećeg.
Prvi simptom je crvenilo
Kako objašnjava dr Giljača, prvi stadijum je infekcija i najčešće prvi simptom po kome možemo prepoznati da je krenula lajmska bolest, jeste crvenilo koje se javlja na mestu uboda. U pitanju je ovalno crvenilo koje može da se širi i na kraju poprima prstenasti izgled.
Simptomi drugog stadijuma
Ukoliko se prvi stadijum ne leči, nakon nekoliko nedelja ili meseci može doći do manifestacije drugog stadijuma. Tada se javljaju sledeći simptomi:
Ukočenost vrata
Privremena paraliza mišića lica
Vrtoglavice
Nepravilan rad srca
Upale zglobova
Simptomi trećeg stadijuma
– Dalje, ukoliko se adekvatno ne leči ovo oboljenje tokom drugog stadijuma, nakon nekoliko meseci ili godina može doći do trajnog oštećenja kože, nervnog sistema i zglobova i to bi bili simptomi koji ukazuju na treći ili poslednji stadijum lajmske bolesti nakon čega može doći do privremene radne nesposobnosti i invaliditeta – otkriva dr Giljača za Prva TV.
Kako se leči lajmska bolest
Prema rečima dr Sonja Giljača, epidemiolog savetovališta za lajmsku bolest, ona se leči antibioticima.
Takođe, važne su i preventivne mere koje je potrebno da primenimo kada boravimo u prirodi, kako ne bi došlo do uboda krpelja i to su:
Sređivanje zelenih površina
Nošenje odeće dugih rukava i nogavica
Korišćenje rapelenata, sprejeva
Nakon dolaska iz prirode pregledati odeću
Samopregled kože i temena glave
Šta ako se desi ubod krpelja
Ako se ipak dogodi ubod krpelja, dr Sonja Giljača preporučuju odlazak u prvu zdravstvenu ustanovu kako bi stručan lica izvadila krpelj.
Kako pravilno izvaditi krpelja
Ali, ako se nalazimo na udaljenom mestu, daleko od zdravstvene ustanove, onda je važno znati kako pravilno izvaditi krpelj.
“Krpelj se vadi isključivo mehanički, pincetom, što bliže koži na mesto gde se zabio, bez premazivanja prethodno bilo kakvih hemijskih kozmetičkih sredstava i polako bez gnječenja i cimanja izvlačiti napolje krpelj”, savetovala je doktorka za kraj.
Preporuke Zavoda za biocide za sve koji borave u prirodi
U Zavodu za biocide i medicinsku okologiju sve pozivaju na oprez, s obzirom na to da i dalje ima zaraženih krpelja. Ovo su njihove preporuke za sve koji dane provode u prirodi:
Upotreba repelenata prilikom boravka u prirodi
Izbegavanje boravka u ugroženim područjima
Dobra zaštita odećom (čarape navučene preko pantalona, vrat dodatno zaštićen maramom, a kosa kačketom ili šeširom)
Obavezan pregled celog tela po povratku iz prirode
Nositi odeću svetle boje kako bi se krpelj što lakše uočio i napravljenu od glatke tkanine za koju on ne može da se uhvati
Po povratku iz prirode tuširanje sa dosta šampona, krpelj pre uboda luta po telu nekoliko sati, pa ga je moguće skinuti i pre uboda tuširanjem
U slučaju uboda skinuti krpelja pincetom bez upotrebe raznih hemijskih sredstava
Pratiti mesto uboda nekoliko dana
U slučaju pojave crvenila koje se koncentrično širi oko mesta uboda, obavezno se javiti nadležnoj zdravstvenoj ustanovi
Izvađen krpelj može se doneti na analizu u Zavod za biocide radi provere da li je zaražen bakretijom borelijom
U slučaju sumnje na kasne faze Lajmske bolesti kod pacijenta, moguće je u Zavodu za biocide uraditi analize na prisustvo IgG i IgM antitela
Na ovom linku pročitajte sve o Lajmskoj bolesti koju prenose krpelji.
Insekti ubodom mogu da izazovu od crvenila do alergije, a na ovom linku pročitajte šta sme da se stavi na mestu uboda.
Izvor: Blic.rs