Ukoliko obuću kupujete u “Intersport” radnjama, imajte na umu da ćete pored novca, ostati bez vaše obuće “debelo plaćene”.
Poslednji slučaje jeste, oglašavanje jedne majke koja je sinu kupila kopačke koje su na popustu u ovoj radnji koštale 32.000 dinara. Nakon dva meseca, patike su pukle, a kada je pokušala reklamaciju, zaposleni u Intersportu su je, žargonski rečeno “oladili”, te je tako njeno dete ostalo bez kopački, a ona bez svog novca.
Kako se zaštititi i kako stati na put bahatim prodavcima, otkrio je za Informer.rs predsednik udruženje “Efektiva” Dejan Gavrilović.
– Trgovci uglavnom odbijaju reklamacije za kvalitet obuće, a neretko je izgovor neadekvatno korišćenje. Tu postoje jasna pravila na koja treba obratiti pažnju, ako se u periodu od šest meseci od kupovine pojave oštećenja, potrebno je da ih prijavite jer to je zakon kako bi se sprečila prevara. Prodavac mora da obezbedi dokazni materijal u vidu ispitivanja, veštačenje ili drugog metoda i dokaže kupcu da je njihova odluka uredna, u suprotnom, ukoliko toga nema nema ni dokaza za odbijanje reklamacije – priča nam i dodaje jako bitne detalje:
– Ukoliko vam kažu kako ste neadekvatno koristili proizvod, onda su u obavezi da vam prilikom kupovine daju priručnik upotrebe ili istu objasne, ali to nije u praksi te je tako prodavac prekršio pravilo žaštite potrošača. Tržišna inspekcija se ne bavi tim stvarima, jedino šta kupac dobije, jeste savet o pokretanju sudskog spora (potrošačkog). Upravo zbog ovakvih stvari, zakon je jasan i zbog toga postoji garancija od šest meseci, jer da ne postoji na vratima radnje bi mogli da vas vrate zbog reklamacije – zaključuje Gavrilović za naš portal.