Nezapamćen potez: U ovom gradu u Srbiji je uvedena zabrana izdavanja stanova

U Novom Sadu podstanari se suočavaju s poteškoćama zbog zabrane izdavanja stanova koja je uvedena nakon otkrića da su nekretnine namenjene pripadnicima snaga bezbednosti nepropisno iznajmljivane.

– Zbog otkaznog roka, jer je počela zabrana izdavanja stanova u naselju u Novom Sadu, opet smo u potrazi za stanom. Potreban dom za mlad, zaposlen par, jedoiposoban, sa odvojenom spavaćom sobom, namešten, sa šporetom, frižiderom, veš mašinom…. do 350 evra – ovo je samo jedan od oglasa koji se može pročitati na mrežama koje okupljaju Novosađane. Podstanari ni krivi ni dužni sada “ispaštaju” zbog nečije bahatosti, zbog čega je morala čak i država da reaguje još početkom avgusta.

Otkako je 1. avgusta stupio na snagu Zakon o izmenama i dopunama zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, uvedena je stroža kontrola korišćenja ovih nekretnina. To se posebno odnosi na naselje Jugovićevo u Novom Sadu, gde je izgrađen veliki broj stanova, koje su bezbednjaci kupovali po izrazito niskim cenama.

Ideja je bila da te stanove kupe oni koji nemaju stambeno pitanje, ali onda se počelo dešavati nešto što možemo nazvati sramnim činom.

Baš ti stanovi su osvanuli u oglasima, “bačeni” su na kiriju, pa je država morala da reaguje.

Naime, kako je objavljeno u Službenom glasniku, po novim odredbama od avgusta bezbednjaci koji ostvare pravo da kupe stan u skladu sa ovim zakonom, i oni koji su ih već kupili pod povoljnim uslovima, za oko 500 evra po kvadratu, neće moći da tu nekretninu otuđe, izdaju je u zakup, koriste za obavljanje poslovne delatnosti ili stan daju na korišćenje osobama koje nisu članovi njegove porodice.

Ova zabrana biće upisivana kao zabeležba u izvod iz baze podataka katastra nepokretnosti.

Zabrana traje 10 godina od dana upisa.

Stanovi neće smeti da se prodaju deset godina od momenta kupovine.

Vlasnik stana koji se ogluši o ove odredbe državi će morati da plati razliku u ceni za svaki kvadrat, odnosno da otkupi stan po tržišnoj ceni u roku od 90 dana kada ga investitor ili Republička direkcija za imovinu Srbije obavesti i naloži uplatu, a ako to ne učini ugovor o kupovini po povoljnijim uslovima će biti raskinut.

Ukoliko se razlika u vrednosti isplati, pomenuta zabrana prestaje da važi.

U novom zakonu piše i da tržišnu vrednost stana određuje pravno lice registrovano za poslove sudskog veštačenja ili ovlašćeni licencirani procenitelj za teritoriju Srbije i njih je potrebno da angažuje investitor ili Direkcija.

Navedeno je i da u slučaju da pripadniku snaga bezbednosti koji je ostvario pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uslovima, nakon zaključenja predugovora o kupovini stana, prestane radni odnos, a u roku od 30 dana ne zasnuje ponovo radni odnos u nekom od organa snaga bezbednosti, predugovor se raskida, osim u slučaju prestanka radnog odnosa ostvarivanjem prava na penziju, prenosi Telegraf

Ako nastupi smrt vlasnika, odnosno lica na koje glasi ugovor o kupovini stana, zakonski naslednik ima pravo nasleđivanja.

Stanove po povlašćenoj ceni za oko 500 evra po kvadratu, metodom “brzi prsti” mogli su da kupe zaposleni ili penzioneri Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, MUP, BIA i Ministarstva pravde – Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Izvor: Srbija Danas/Blic

Izvor: Srbija Danas

Check Also

Cela bivša Juga ga obožava, a sad je iscurila njegova najveća intima: Evo kako živi sa suprugom, niste ni sanjali

Glumac, Foto: Milan Maricic/ATAImages Senad Bašić je glumac kojeg je publika upoznala i zavolela u …